מהי הסכמה מדעת?

מהי הסכמה מדעת?

הסכמה מדעת

הרבה פעמים כשקיים דיון אודות רשלנות רפואית של רופאים ומטפלים, עולה השאלה, האם היתה הסכמה מדעת. לא תמיד הביטוי הזה מובן לכולם, אף על פי שהוא מאוד משמעותי בהקשר של רשלנות רפואית, לכן חשוב להבין מה זה המושג הזה ומה המשמעות שלו. ריכזנו בעבורכם את המידע הנחוץ.

מה עומד מאחורי המושג וכיצד הוא משפיע עלינו?

הרעיון של הסכמה מדעת הוא, שכל מטופל חייב לקבל את כל המידע הרלוונטי אודות הטיפול שעליו לעבור, וזכותו המלאה לקבל החלטות על סמך המידע שהוא יקבל. במילים אחרות, על הרופא לספק לו את כל המידע הדרוש בשביל שהוא יוכל לקבל את ההחלטה בצורה מודעת. כאמור, בדיונים רבים עולה שאלה זו, כי מדובר ברשלנות רפואית ואחת השאלות שנשאלות היא, המטופל היה ער לעובדה שייתכן שהטיפול יוביל לנקודה אליה הוא הוביל.

על מנת להבין את המשמעות הרחבה של הסכמה מדעת, צריך להסביר גם מה המשמעות של רשלנות רפואית. הרבה פעמים אנשים נוטים לחשוב, שכל טיפול שלא מצליח הוא בהכרח טיפול רשלני. מן הסתם, זה לא נכון, שכן יש טיפולים שלא הצליחו כי המצב לא איפשר זאת. ברגע שהמטופל קיבל את כל המידע, כולל מידע שמלמד שקיים סיכוי כזה, ואכן הוא נתן הסכמה מדעת, אזי שהוא לא יכול להתלונן על רשלנות מצד הרופא.

מתי כן ניתן להתלונן על רשלנות?

ברגע שהטיפול לא הצליח, מאחר והרופא נקט בגישה רשלנית ונגרם למטופל נזק, אז ניתן לתבוע את הרופא בגין רשלנות רפואית. כמו כן, אם הרופא לא סיפק למטופל את כל המידע, הרי שהמטופל יכול לטעון, שאם הרופא כן היה מספק לו, הוא לא היה פונה לסוג כזה של טיפול ועל כן, יש כאן אלמנט של רשלנות.

במקרים כאלה, בית המשפט יכול בהחלט לקבל את הטענה,שהרופא נקט בגישה רשלנית, זאת בהנחה והוא יסכים שהדבר הסביר לעשות, הדבר הנכון לעשות, הוא להציע את כל המידע, כולל מידע שעל פניו נראה אולי לא חשוב או נמצא בשוליים, ובכל זאת יכול לשנות את תמונת המצב ויכול להשפיע על החלטת המטופל האם לעבור את הטיפול.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
מאיר הרוש

מאיר הרוש

מאיר הרוש הוא כלכלן ואיש עסקים בוגר תואר שני באוניברסיטת בר אילן. מאיר בעל חברת השקעות גדולה המונה סניפים בארץ ובעולם. בזמנו הפנוי מאיר מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי השקעות לחברות ופרטיים, וגם כותב מאמרים מקצועיים בתחום בבלוג זה.

השארת תגובה