האם אתם צריכים ייעוץ בגיוס כספים?

האם אתם צריכים ייעוץ בגיוס כספים?

גיוס כספים

בין אם אתם מנהלי עמותות רשומות, עובדים בעמותות בתחומי הנהלת חשבונות או ממש עוסקים בגיוס כספים – סביר להניח שבמהלך העבודה השוטפת אתם מחפשים אחר מקורות מימון שונים. עמותות, בשונה מעסקים, לא נפתחות מתוך השאיפה לייצר רווח. לעמותות יש מטרות אותן הן ישאפו להשיג בתחומים חברתיים, סביבתיים, פוליטיים ועוד. מקורות המימון ההתחלתיים של עמותות רבות אוזלים מוקדם מהצפוי ורבות מהן מוצאות את עצמן בקשיים גדולים ואפילו בעצירה של חלק מהפעילויות המתוכננות. בואו נבחן את כל הנושא הזה וננסה לראות האם גם העמותה שלכם צריכה עזרה פיננסית במימון פעילותה השוטפת.

גיוס כספים

מה מצבה הפיננסי של העמותה שלך?

בשביל לבחון האם גם אתם נזקקים לשרות של גיוס כספים לעמותות, נסו לענות על השאלות הבאות. הן מבוססות על מצבים שאולי מאפיינים גם את העמותה שלכם. אם עניתם על אחת מהשאלות בחיוב, כנראה שאתם צריכים עזרה בנושא:

  • האם ביטלתם פעילות משמעותית בשנה האחרונה? האם ישנה פעילות כגון מפגש, כנס, הרצאה או כל דבר אחר שהיה רשום אצלכם בתכנית העבודה אבל נאלצתם לבטלו כאשר התחום הכלכלי מהווה את אחד השיקולים?
  • האם נאלצתם לפטר? האם נפרדתם בשנה האחרונה מאיש או אשת צוות שהיו מתאימים וראויים והכל בגלל מחסור בתקציב?
  • האם אתם מתקשים בגיוס? האם הייתם רוצים לגייס אנשי צוות חדשים למשימות שדורשות טיפול אבל אתם לא עושים זאת בגלל שיקול כלכלי? האם ערכתם בשנה האחרונה ראיון עם מועמד/ת לעבודה שהייתם בטוחים שי/תתאים, אבל המגעים לא התממשו כי לא יכולתם לשלם את מה שהוא/היא שווה?
  • האם אתם פונים בצורה לא מסודרת לתורמי עבר או תורמים פוטנציאלים? האם אתם נתקלים בבעיות כלכליות שמאלצות אתכם 'לכבות שריפות' ולפנות מידית לתורמים?
  • האם יש לכם הרגשה שיש שם בחוץ הרבה יחידים ומוסדות שיהיו מוכנים לתרום לכם אם רק יכירו את פעילותכם הברוכה?

אם עניתם בחיוב אפילו על חלק מהדברים, אתם כנראה צריכים עזרה בגיוס כסף לעמותה שלכם.

מה ניתן לעשות?

העבודה והניהול השוטף של העמותה ממלאים את כל הזמן שלכם, והעיסוק בגיוס כספים לעיתים קרובות נדחק לשוליים. אנשים רבים גם חסרי ניסיון וידע בנושא, ולאחרים יש אפילו רתיעה מסוימת מעיסוק שכל תכליתו מתמקד בבקשה לכסף.

מומלץ מאד לפנות לחברה שמתמחה במימון כספים לעמותות, זאת משום שישנן הרבה דרכים, כמו גם הרבה מקורות שהם מכירים. כמו כן, בקשות ומציאת מימון יכולות להימשך לתהליך בירוקרטי מייגע. נקודה נוספת וחשובה שיש לציין, היא שחברות לגיוס כספים מכירות מקרוב את חוקי המשחק ויודעות כיצד ניתן לפעול במסגרתם.

ריכזנו כאן מספר אפשרויות לקבלה של מימון לעמותות:

  • אירועי התרמה וחוגי בית – זהו תחום רחב מאד ולא כל סוג פעילות בו תתאים לכל עמותה. אירועים וחוגי בית הם כלי מצוין מכיוון שהם מביאים תורמים פוטנציאלים ביחד. אינטראקציה כזו יוצרת תחרות סמויה (או פחות סמויה לעיתים..) של גובה התרומות. מי שמגיע לאירועים הללו, הוא מי שמודע לתכליתם ועם קצת לחץ חברתי גם יתרום.
  • חסויות מהמגזר העסקי – ניתן לקבל כל מיני הסכמי שותפות מחברות גדולות. הנושא של אחריות תאגידית הוא נושא חם וכיום לכל חברה ומותג שמכבד את עצמו יש אחראי לנושא ותקציב לפעילויות שונות. ניתן להגיע לשיתופי פעולה פוריים שיקדמו את המטרות של כל אחד מהצדדים אפילו שהן שונות זו מזו. דוגמא לשיתוף פעולה כזה תהיה יבואן רכב שמשתתף בפעילות עם עמותה שעוסקת בבטיחות בדרכים.
  • בקשות מקרנות שונות – ישנן כמובן קרנות רבות שעוסקות בפילנתרופיה. מהצד השני ישנן גם הרבה עמותות שמבקשות תמיכה. החיבור הזה בין עמותות לקרנות הוא תחום התמחות שלם ורבות מהבקשות כיום מועברות דרך חברות המתמחות בכך.

יש לא מעט אפשרויות מימון אופציונליות בעבור עמותות. המפתח להשגה של מימון כזה נמצא אצל מי שיודע למצוא, להגיש והכי חשוב – גם לקבל את אותן תרומות. בהצלחה!

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
מאיר הרוש

מאיר הרוש

מאיר הרוש הוא כלכלן ואיש עסקים בוגר תואר שני באוניברסיטת בר אילן. מאיר בעל חברת השקעות גדולה המונה סניפים בארץ ובעולם. בזמנו הפנוי מאיר מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי השקעות לחברות ופרטיים, וגם כותב מאמרים מקצועיים בתחום בבלוג זה.

השארת תגובה