רישוי עסקים

רישוי עסקים

רישוי עסקים

הליך רישוי עסקים הוא גם לטובת היזם וגם לטובת העיר או הכפר, בו מבקש מישהו להקים עסקים ברישוי. ההליך מאלץ את היזם לבדוק שוב את המיקום שבחר, את הכיוון שבחר ואת העיתוי. העיריה יכולה להביא בפני היזם נתונים שישפכו אור חדש על האמביציה המבורכת שלו ועל הדולרים שראה בעיני רוחו. לכן הנתונים שלה הם גם לטובתו.

רישוי עסקים – איך זה מתבצע?

היזם מגיע אל העיריה עם גוש וחלקה, כלומר, עם המספור של המקום בו הוא מתכנן לקבל רישוי עסקים לעסק שלו. המחשב מספר לו האם אפשר, מה צריך וכו'. המחשב מספר לו ולפקיד שמולו מה צריך לדעת על החלקות שמסביב, מה צריך לדעת על העסקים שמסביב ועל התכניות של העיריה לגבי אותו גוש. אם, למשל, היא מתכננת שם מרכז מסחרי גדול הרי שהיא תריץ שם רישוי עסקים ליזמים רבים. מנגד, אם היא מתכננת שם בריכה, אזי לא יהיה מקום לעסק המקדם רעיונות ירוקים במסגרתם טבילת הגוף במי כלור אינה לטובתו. מכל מקום, היזם מקבל מן הפקיד את המידע ומבין האם הוא מתאים להליך של רישוי עסקים אם לאו. ואם כבר הזכרנו פקיד אז הרי שהמידע הממוחשב הזה דורש תשלום אגרה כדי לקבלו. יש מקומות בהם צריך לשלם אגרה עבור המידע לעסקים בדרך לרישוי וישנם מקומות בהם יושבים מול הפקיד והוא מזמר בנחת ובחינם את אשר אומר לו המחשב. אחרי השלב הזה היזם יכול לבקש בוחן שיבוא אתו למקום ויתן לו חוות דעת. העיריה מפרסמת רשימה של בוחני רישוי לעסקים. הבוחן  ייכנס אחרי שאדריכל הכין תכנית לעסק.

אגב, רישוי עסקים כולל גם מקרים של אירועים המוניים. אמנם זה אינו רישוי עסקים רגיל אבל האגף שנותן רישיונות עסקיים הוא זה שמאשר גם קיום פסטיבל חד פעמי המוני במקום מסוים, מקום שנכלל באזור הגיאוגרפי עליו הוא חולש. גם הרישיון לרוכלים באותו אירוע או רוכלים למיניהם כלול בתוך הסמכות של האגף לרישוי של עסקים כמו גם היתר לבניה של גג זמני לימות החורף או הצללה בקיץ.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
מאיר הרוש

מאיר הרוש

מאיר הרוש הוא כלכלן ואיש עסקים בוגר תואר שני באוניברסיטת בר אילן. מאיר בעל חברת השקעות גדולה המונה סניפים בארץ ובעולם. בזמנו הפנוי מאיר מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי השקעות לחברות ופרטיים, וגם כותב מאמרים מקצועיים בתחום בבלוג זה.

השארת תגובה